Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (600)
- (3)
- (4)
- (2)
- (615)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (728)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD BV480 Rat Anti-Human CD197 (CCR7)
CCR7 mRNA is expressed mainly in lymphoid tissues including spleen, lymph nodes and tonsil. BD Horizon™ BV480 Rat Anti-Human CD197 (CCR7) is also detected in peripheral T and B lymphocytes, in bone marrow and cord blood CD34-positive cells and mature dendritic cells.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Rat Anti-Human CD197 (CCR7) |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Rat TNF ELISA Kit
For the quantitative determination of TNF in rat serum, plasma, and cell culture supernatant
BD BV480 Mouse Anti-Human CD19
CD19 is expressed throughout B-lymphocyte development from the pro-B cell through the mature B-cell stages. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD19 participates in B-lymphocyte development, B-cell activation, maturation of memory B cells and regulation of tolerance. CD19 has also been detected on peritoneal mast cells, co-localized with CD21/CD35, and it is proposed to play a role in complement-mediated mast-cell activation.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD19 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
R&D Systems™ Human IL-11 Quantikine ELISA Kit
Human IL-11 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
BD ELISPOT Sets
Sufficient capture antibody, detection antibody, and streptavidin-horseradish peroxidase for 10 x 96 wells
| Includes | Unlabeled capture Antibody, detection Antibody, Streptavidin HRP, 10 ELISPOT plates |
|---|---|
| Content And Storage | 4°C |
| Quantity | 10 x 96 Tests |
| For Use With (Application) | Cloning, proliferation assays, flow cytometry or other methods of analysis |
BD CBA Mouse Inflammation Kit
Optimized for analysis of specific proteins in tissue culture supernatants, EDTA plasma, and serum samples
BD BV480 Mouse Anti-Human CD3
CD3ε is expressed on 70-80% of normal human peripheral blood lymphocytes and 60-85% of thymocytes. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD3 plays a central role in signal transduction during antigen recognition. The UCHT1 antibody stains both surface and intracellular CD3ε unlike the other CD3 clone, HIT3a, that stains only extracellular CD3ε
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD3 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-1α; Flex Set, Bead D6
Bead-based immunoassay capable of measuring human interleukin-1α (IL-1α) in serum, plasma and cell culture supernatant samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-8; Flex Set, Bead A9
Bead-based immunoassay capable of measuring human interleukin-8 (IL-8), also know as CXCL8, in serum, plasma, and cell culture supernatant sample
R&D Systems™ Human IL-13 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Human IL-13 ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
R&D Systems™ Mouse IL-5 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Includes | Mouse IL-5 Microplate, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin conjugated to Alkaline Phosphatase, Dilution Buffers, Wash Buffer Concentrate, BCIP/NBT Chromogen, Mouse IL-5 Positive Control |
|---|---|
| Antigen | IL-2 |
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Product Type | Mouse IL-5 ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole cells |
| For Use With (Application) | Quantitative determination of the frequency of cells releasing mouse IL-5 |
| Cross Reactivity | Mouse |
Novus Biologicals™ Colon Slides (Adult Adenocarcinoma, MSS)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
BD Human IL-2 ELISA Kit II
For quantitative determination of human interleukins in serum, plasma, and cell culture samples
MilliporeSigma™ Novagen™ AP Detection Reagent Kit
For sensitive chromogenic detection of alkaline phosphatase conjugates